Dekoratif Boya Nasıl Yapılır & Nasıl Uygulanır

Dekoratif Boya Rehberi

Dekoratif boya nedir, dekoratif boya nasıl uygulanır, dekoratif boya nasıl temizlenir gibi dekoratif boya ile ilgili merak edilen soruların cevaplarına bu içerikten ulaşabilirsiniz. Bu yazımız, bir detayı unuttukça veya merak ettikçe açıp bakabileceğiniz bir dekoratif boya rehberi gibidir.

Dekoratif Boya Nedir?

Dekoratif boya; alıştığımızdan daha farklı, modern ve şık görüntü oluşturan duvar efekt boyalarına denmektedir. Dekoratif boyaların bazıları kendiliğinden duvarda farklı bir doku oluşturur ve görsel olarak göze çok güzel görünür. Bazıları ise ışıkta ve gölgede göz tarafından farklı renkler olarak algılanırlar. Bu ışık oyunu da iç mekanın dekorasyonunu ve ambiyansını geliştirir. Her türlü yüzeye uygulanabilen dekoratif boyalar, diğer boyalara kıyasla daha uzun ömürlüdür. Yani dekoratif boyaları duvarlarınıza yaptığınız uzun süreli yatırım gibi düşünebilirsiniz.

Sandeco Dekoratif Boya Özellikleri Nelerdir ve Neden Tercih Edilmelidir?

Sandeco, Türkiye’nin ilk yerli efekt boya üreticisidir. Kimya sanayindeki faaliyetlerine 1965’te başlayan Sandeco, son tüketici beklentilerini dikkate alarak Ar-Ge ve üretimde dekoratif segmentte yer alan efekt boya üzerine yoğunlaştı. Sandeco efekt boyaların çok tercih edilmesine sebep olan özellikleri şunlardır:

● Kendini kanıtlamış ve güvenilir bir markadır,

● Sandeco efekt boya, uygulandığı alanı daha estetik gösterir,

● Tercih edilen efekte ve ürün özelliklerine göre duvarda çeşitli dekoratif görüntüler yaratır,

● İç mekanda tercih ediliyorsa mobilya ile destekleyici olarak mekanı daha özenli ve kaliteli gösterir,

● Uygulandığı yüzeyde farklı bir atmosfer yaratarak ilgi çekici mekanlar yaratır,

● İnsan veya hayvan sağlığına da zarar vermez,

● İç hava kalitesine etkisi bakımından en iyi sınıftadır,

● Sandeco dekoratif boyalarının büyük bir kısmı A ve A+ sertifikalı ürünlerdir.

Dekoratif Boya Nasıl Yapılır, Hangi Alanlara Uygulanır?

Dekoratif boya dediğimiz ürünler çok fazla boya türünü içinde barındırmaktadır. Her dekoratif boyanın nasıl uygulanacağı boya türüne ve yüzeyde elde edilmek istenen desene göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak tüm dekoratif boya uygulamaları için geçerli olan bazı özellikleri bulunmaktadır.

Dekoratif boyalar her türlü yüzeyin üzerine uygulanabilmektedir. Düzgün olmayan duvar yüzeylerindeki hataları kapatıcı özelliği vardır. Genel olarak ustalık isteyen boya uygulamalarıdır ancak Sandeco kendin yap boyalarıyla sadece ürün uygulama videosunu izleyerek duvarlarınızı boyayabilirsiniz. Bu dekoratif boyaları uygularken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan en önemlisi boya kurumadan hızlıca yapılmasıdır, tüm duvarda eşit görüntünün oluşabilmesi için bu gereklidir.

Efekt boya nasıl uygulanır bunu kendiniz için öğrenmek ve kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız Sandeco Tasarım Akademisi’ne başvuru yapabilir ve master usta olabilirsiniz. Eğer profesyonel bir uygulama hizmeti almak isterseniz eğitimli ve deneyimli Sandeco master ustalarla çalışabilirsiniz.

Kullanılacak boya türüne ve yüzeyde elde edilmek istenen efekte göre uygulama aletleri seçilmelidir. Örneğin efekt boya baskı tamponu ile yeni sürülen yaş Arista boyanın üzerinden geçerek şekil verebilir veya tampona boya alınarak, kuru bir yüzeyin üzerinde desen yaratılabilir. İki farklı işlem için kullanılması önerilen dekoratif boyalar farklı olabilmektedir.

Duvarda desen yaratmak için kullanabileceğiniz çok çeşitli uygulama aletleri vardır. Özel üretilmiş mala, dekoratif rulo, özel efekt fırçası, efekt spatulası, bunlara verilebilecek örneklerdir. Dekoratif boya nasıl uygulanır diye merak eden herkes öncelikle duvarının şu anki halini kontrol etmelidir. Duvarda delikler, çatlaklar, vb. varsa bunlar kapatılmalıdır ki daha güzel bir görüntü elde edilebilsin. Dekoratif boyanın yapılacağı duvarın boyası çok eski ise ve temiz değilse önce temizlenip ardından astar uygulanmalıdır. Gerekirse ikinci kat da atılabilir. Duvar kuru, tozsuz ve nemsiz hale geldiğinde artık dekoratif boyanın uygulanması için hazırdır. Efekt boyalar uygulanırken mutlaka iyice karıştırılmalıdır. Boyanın homojenliği, duvara eşit yayılmasına ve istenilen efektin elde edilmesine kolaylık sağlamaktadır.

Dekoratif Boyanın Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Dekoratif boya yapılırken ve yapıldıktan sonra temizliği de oldukça önemlidir. Duvarlara boya yapılırken yere zemin örtüsü serilmesi zeminin temiz kalmasını sağlayacaktır. Ancak yine de yere boya dökülür veya sıçrarsa, boya kurumadan ıslak bir bez yardımıyla kolayca temizlenebilmektedir. Sandeco dekoratif boyalar kullanıldığında su buharı geçirgenliği sayesinde duvar nefes alabilir. Dolayısıyla nemi kolayca dışarıya atabilir ve uzun süreli kullanıma uygundur. Elbette zaman içinde duvarı temizleme ihtiyacı hissederiz. Ancak duvara ve boyaya zarar vermeden dekoratif boya temizliğini nasıl yapmalıyız? İlk olarak duvarda kullanılan boyanın özelliklerini bilmeliyiz. Kimi boyalar hafif nemli bir bezle silinebilirken kimi boyaların temizliğinde daha fazla su da kullanılabilmektedir. Ayrıca kimi boyalar su ile de silinmemelidir ve kuru bir bez yardımıyla temizlenmelidir. Buna çok dikkat edilmesi gerekir, yoksa boyaya zarar verebilir veya istemeden rengini soldurabiliriz. Kısacası, dekoratif boyanın bakımı için kullanılan boya türü ilk dikkat etmemiz gereken konudur. Eğer hangi boyanın kullanıldığından emin değilsek, duvarın çok görülmeyen bir kısmında ıslak bir bez ile deneme yapabiliriz. Temizledikten ve duvar kuruduktan sonra istenmeyen bir durumla karşılaşmıyorsak, duvarın kalanını da temizleyebiliriz. Sandeco dekoratif boya sayfalarında her ürünün nasıl temizlenebileceği ile ilgili bilgiye erişebilirsiniz.

Travertino- 212 hotels antalya