Prof. Dr. Reha Günay, geleneksel mimarlık uzmanı ve fotoğraf sanatçısı kimliğiyle ortaya çıkardığı Geleneksel Mimarlığın İzinde 1: BODRUM 1965-1991 adlı kitabında, Türkiye’nin turizm başkentini 1965-1991 yılları arasında çektiği siyah-beyaz özgün fotoğraflar ve geleneksel mimari özellikleriyle aktarıyor.

Uzun yıllardır çok yönlü çalışan, titizlikle araştıran ve sanatsal bir bakış açısıyla üreten Prof. Dr. Reha Günay, geleneksel Bodrum mimarlığı izlenimlerini ve tespitlerini, “Bodrum Yarımadası, Bodrum, Müskebi, Turgutreis, Yalıkavak, Gümüşlük, Karakaya, Akyarlar, Ev Önü Çardakları Ve Demir Tatil Köyü” başlıkları altında 10 bölümde aktarıyor.

Reha Günay, Bodrum’a ve kitabın içeriğine ilişkin görüşlerini şöyle aktarıyor:

“Bodrum Yarımadası, ulaşım zorlukları nedeniyle yüzlerce yıl büyük değişimlerin yaşandığı Ortaçağ ve sonrasının siyasal-kültürel ortamından, anakara Anadolu’dan soyutlanmıştır. Bu durum motorlu araçların geçişine az çok izin veren karayolunun 1930’lu yıllarda yapılmasına kadar sürmüştür. 1960’lı yıllarda ise yeni karayolunun açılmasıyla bir anda patlayan turizm hareketlerinden büyük çapta etkilenmiştir. Yüzyıllarca kendi çevresinde, kendi yaşam biçimine uygun bir yerleşme dokusunu sürdürürken bu hareketlilik geleneksel dokuyu da adeta yok etmiştir.

BOZULMANIN HENÜZ BAŞLADIĞI YILLAR

Bu kitapta bozulmanın henüz yeni başladığı, daha çok 1965 yılından 1991 yılına kadar, az miktarda da 2011 yılına ait gözlemleri ve görselleri izleyeceksiniz. Çevre koşulları içinde çok az dış etki altında, belki de binlerce yıllık geçmişin izlerini taşıyarak oluşan bu özgün ve çok yalın konut mimarlığının vardığı birörnek mimarlık ve yerleşme dokusu, bizi doğrudan doğaya ve insana götürüyordu. Bugünkü durum ile yapacağınız bir karşılaştırma değişimin acımasız boyutlarını yansıtır. Artık birçok yeri tanımak bile neredeyse olanak dışı…”

Fotoğrafları Reha Günay’a ait olan kitabın grafik tasarımı Gökçen Yanlı Atmaca, grafik uygulaması ise Resul Atabay tarafından yapılarak YEM (Yapı Endüstri Merkezi) yayınlarından okuyucuya ulaştı.