AKM’de Nefes Alan Duvarlar

Türkiye’nin sanat belleğinde yer edinmiş en önemli yapılardan biri olan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından bir kentsel model olarak tasarlanarak ilk yapımındaki mimariye saygı duruşu niteliğinde bir yeniden inşa süreciyle kapılarını sanatseverlere açtı.

Yapının mimari kurgusunun yanı sıra yapı malzemesi tercihlerinde de titiz bir uygulama süreci yürütülerek, duvarlarda çevre ve insan sağlığı gözeten dekoratif boyalar ve kaplamalar kullanıldı.  AKM bugün yeni çehresiyle operadan tiyatroya, atölyelerden sergilere görkemli etkinliklerle ziyaretçilerini ağırlıyor.

COK AMACLI SALON 2

Yaşayan bir kültür sanat ve yaşam alanı olarak tasarlanan AKM’de her yaş grubundan sanatseveri kucaklayan mekânların yanı sıra çocuklara özel tasarlanmış Çocuk Sanat Merkezi ve “AKM Hatırası” ürünlerin yer aldığı Tasarım Dükkânı bulunuyor.

COCUK_7

Kapsamlı ve titiz bir mimari tasarım ve planlamayla hayata geçirilen uygulama, insan ve çevre dostu yapı ürünü tercihiyle de dikkat çekiyor. San Deco’nun çevre ve insan sağlığını gözeten dekoratif efekt boyalarının da kullanıldığı AKM yenileme projesinde, Tasarım Dükkânı, Çok Amaçlı Salon ve Çocuk Sanat Merkezi’nde San Deco Marmorosso ürünü tercih edildi. Mineral bazlı ve doğal kireç esaslı yenilikçi bir efekt boya olan Marmorosso’nun mevcut renk kartelası dışına çıkılarak, uygulamada AKM için özel renk ve doku çalışması yapıldı.

TASARIM DUKKANI_4

Özgün bir dekoratif kaplama olarak AKM duvarlarına uygulanan efekt boya, çevre dostu özelliği ve mükemmel su buharı geçirgenliğiyle yüzeylere nefes aldırıyor; içerdiği doğal kireçle, bakteri ve küfe karşı direnç sağlıyor. 4-6 yaş arası çocuklar için özel tasarlanmış sınıflar ile ortak etkinlik alanından oluşan Çocuk Sanat Merkezi başta olmak üzere, Çok Amaçlı Salon ve Tasarım Dükkânı’nda hayata geçirilen çevre ve iklim dostu yaklaşım, yapının diğer iç cephe yüzeylerinde de benimseniyor.