Banyolara Sıradışı Yaklaşımlar

Yorucu bir günün ardından sadece temizlik ihtiyaçlarımız için değil, rahatlamak ve ruhumuzu arındırmak için de koştuğumuz yer banyolar. Bir süredir dekorasyon guruları banyo duvarlarında klasik seramik bitişi sıkıcı ve demode buluyor, ve ıslak hacimlerde de hayranlık uyandırıcı duvar tasarımlarının peşine düşüyor.

Banyo duvarlarında farklılık yaratma arayışımız aslında yeni değil. Eskiden de ıslak hacimlerde duvar kağıdı kullanımı, ve yarıya kadar devam eden duvar seramiklerini uygun tonlarda duvar boyaları ile tamamlamak gibi yöntemlere başvurulurdu. Fakat nem faktörü sadece duvar yüzeyine değil, yalıtımsız eski tip duvarların iç kısımlarına da yoğuşma nedeniyle zarar verirdi. Gelişen yapı teknolojileri ve su yalıtımı özellikli yapı malzemeleri sayesinde nemin verdiği zararı mümkün olduğunca engelleyebiliyoruz. Fakat yüzeyler için duvar seramikleri ve karo kaplamaları kullanımının haricindeki çözümlere pek de açık sayılmayız.

Dekorasyonda son yılların yükselen trendi, doğal dokulu ve kullanıldığı mekanda derinlik etkisi yaratan efekt boyalar. Tabii ki çoğunlukla oturma odaları, yatak odaları ve ofislerde. Banyolarda farklılık arayışına giren mimarlar neme karşı koruma sağlayabilmek adına konvansiyonel duvar boyalarının üzerine cila ile bitiş yapmak gibi teknik çözümlere başvuruyor. Bu hem zahmetli hem de çoğu zaman istenilen ham ve doğal görüntüyü yansıtmayan bir yöntem. Yüzey dokusu ve görüntüsü ile parlak bir bitiş sağlayan klasik duvar cilaları, mat ve buharın yüzeyde yoğuşmasına izin vermeyen bir alternatif gibi görünmüyor.

Islak hacimlerden bahsettiğimizde tek meselemiz estetik değil elbette. Banyoların hijyenini sağlamak adına kullanılan pek çok kimyasal temizleyiciden vazgeçme ihtimalimiz şu aralar pek de mümkün değil. Fakat kullanacağımız yapı malzemelerini insan sağlığına zarar vermeyen ve çevre dostu hammadelerden elde edilenlerden arasından seçebiliriz. Akrilik emülsiyon esaslı ve dokusunu doğal mineraller katkılarıyla dikkat çeken Sandeco ürünlerinin arasında Sandecoshield banyolarda neme karşı koruma sağlayan bir ürün. Duvar bitişlerinde kullanımında, doku ve efekti olduğu gibi yansıtmanızı sağlamak için ıslak hacimlere özel olarak üretildi.

Duvar boyalarından bahsettiğimizde aklımıza çoğunlukla düz renklerden oluşan geniş bir renk kartelası gelse de, efekt aparatları ile uygulanabilen ve doğal taş, mineraller ve sim gibi yardımcı materyallerin katkılarıyla özel kullanımlar için geliştirilmiş dekoratif sıvalar bugünlerde dikkat çekmeye başlıyor. Ya da sadece bu efektlerle yetinmek istemezseniz, duvarlarınıza şablonlar yardımıyla da uygulayabileceğiniz motiflerle içinizdeki sanatçıyı ortaya çıkartabilirsiniz.

Artık klasik yüzey kaplama malzemeleriyle yetinmeyerek, yaratıcılığı yansıtan duvarlar sayesinde daha özgür ve özgün banyolarda tasarımın sınırlarını zorlamaya henüz yeni başlıyoruz.