Dekoratif boyalar uygulandığı yüzeyde bir efekt yaratarak modern bir görüntü oluşturmaktadır. Beton görünümlü boyalar da beton görüntüsü yaratan dekoratif boyalardır. Bu yazımızda beton görünümlü boya nedir, nasıl yapılmalıdır ve hangi beton efektli boyalar sizin ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabilir; bu soruları cevaplayacağız.

Beton Görünümlü Boya Nedir?

Beton efektli boya, beton görünümlü boya ve beton desenli boya aslında aynı anlama gelmektedir. Uygulandığı yüzeye beton görünümü veren kaplama malzemelerine beton görünümlü boya denmektedir. Son yıllarda duvarlar da dekorasyonun önemli bir parçası haline gelmiştir. Hem iç hem dış yüzeylerde dekoratif boyalarla farklı bir ambiyans yaratmak her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Bir ev ziyaretine gittiğimizde, yeni açılan bir restauranta uğradığımızda, tatilde bir yerde konakladığımızda, yolda yürürken farklı mağazalara göz attığımızda hepsinde birbirinden farklı dekoratif boyaların uygulandığını görebiliriz. İnsanlar kendi karakterlerini, markalar da kimliklerini dekoratif boyalarla yansıtabilmektedir. Dekoratif boyaların amacı da tam olarak budur. Bireylere ve kurumlara, kendilerine özgü bir dekorasyonu sergileme alanı açmaktadır. Beton efektli boya da sürüldüğü yüzeye brüt beton efekti vermekte ve yaratılmak istenen atmosferin oluşmasına katkıda bulunmaktadır. Loft dekorasyon tarzını yansıtmaktadır. Geniş yüzeylerde daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca uygulandığı alanı daha geniş ve ferah göstermektedir.

Beton Görünümlü Boya Nasıl Yapılır?

Brüt beton desenine karar verdikten sonraki aşama, beton görünümlü boya nasıl yapılır, bunu öğrenmektir. Daha önce hiç boya yapma deneyimi olmayan bir kişi bile bu yazıdaki bilgilerle kendine güvenerek beton efektli boya uygulayabilecektir. . Yüzeyde görünmesi istenen efekte göre boya, farklı kalınlıkta uygulanabilmektedir. Yine elde edilmek istenen beton desenine göre ikinci kat sürülebilir. Yaratılmak istenen efekte bağlı bir uygulama aleti ile beton görünümlü boyanın son katına desen verilebilmektedir. Boya sürüldükten sonra çeşitli desenler elde etmek için bir efekt tamponu, sünger maladoku malası veya efekt spatula gibi uygulama aletleri kullanılabilmektedir. Beton efekli boya ile ayrıca stensil dediğimiz desen şablonları sayesinde yüzey üzerinde çeşitli efektler de yaratılabilmektedir. Çelik bir mala yardımıyla beton efektli boya sürülerek yüzeyde düz bir doku oluşturulabilir veya bu düz doku yaratıldıktan sonra duvar üzerinde çeşitli desenler uygulanabilir. Malayı kullanmaya alışmak, boyanın kıvamını anlamak ve el pratiği geliştirmek için boyanın önce küçük bir deneme tahtasında veya duvarın az görünen bir yüzeyinde uygulanması tavsiye edilmektedir. Boya uygulamasını gerçekleştirmek için San Deco’nun uzman profesyonel kadrosundan da hizmet alabilirsiniz. Kendiniz brüt beton görünümlü boya yapmak isterseniz de San Deco Beton Deco ürünüyle bunu kolayca yapabilirsiniz.

San Deco Beton Deco

Piyasadaki en güvenilir ve en tercih edilen brüt beton görünümlü dekoratif boyalardan biri olan Beton Deco’nun özellikleri şu şekildedir:

• Modern bir brüt beton deseni yaratmaktadır,

• İç cephede beton efekti vermek için kullanılan Beton Deco boyasının dış cephe kullanımı için olan bir versiyonu da bulunmaktadır,

• Uygulandığı yüzeyi daha ferah göstermektedir,

• Mineral yüzeylere (kara sıva, beton, çimento levh, vb.), alçı sıva, alçıpan, sabitlenmiş kontrplak ve eski boyalı yüzeylere uygulanabilmektedir, • Su bazlıdır, • İnsan veya hayvan sağlığına ve çevreye zarar vermemektedir,

• İçeriden dışarıya olan geçirgenliği sayesinde nemi dışarı atabilmektedir, yani binaların nefes almasını sağlamaktadır.

Beton Deco, beton görünümlü boya  uygulama videosu da bulunmaktadır. Renk kartelasına ise Beton Deco  ürün sayfasından erişilebilmektedir. San Deco Beton Deco ile ilgili, yazımızda cevap bulamadığınız bir sorunuz olursa, iletişim formumuzu doldurarak veya hafta içi 0850 888 5656 numarasını tuşlayarak müşteri hizmetleri bölümümüze ulaşabilirsiniz.