Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyet’i 100. yaşını ülke genelinde benzersiz bir coşkuyla kutlandı. San Deco ekipleri Kocaeli fabrikasında düzenlenen birbirinde renkli etkinliklerle, bu özel gününün coşkusunu büyük bir mutlulukla yaşadı.

San Deco Yönetim Kurulu Başkanı Gülperi Odabaş, Cumhuriyet’e ve değerlerine sıkı sıkıya sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak, cumhuriyetin kazanımlarının önemine dikkat çekti. Cumhuriyet’in en büyük değerlerinden birinin kadın- erkek ayrımı olmadan herkese fırsat eşitliği sunması olduğuna işaret eden Odabaş, özellikle kız çocuklarının eğitim görmesinin kalkınmış bir gelecek için kritik önemde olduğu vurguladı.

Odabaş şöyle devam etti:

“ Babalara sesleniyorum; kız çocuklarının önünü açın. Onların bu hayatta arzu ettikleri ideallerine ulaşmaları için destek verin. Anneme ve babama bana destek oldukları için minnettarım. Bugün Atatürkçü, çağdaş bir Türk kadını isem bu önce Atam sayesinde sonra annem ve babam sayesindedir.”

“NUTUK” İLE CUMHURİYETİ VE DEMOKRASİYİ ANLAMAK

“Atatürk ve silah arkadaşları diyoruz. Silah arkadaşları, herhangi birileri değil; onlar dedelerimiz, ninelerimiz.” Diyerek, bu büyük mücadelenin bugünkü torunlara miras kaldığını vurgulayan Odabaş, Cumhuriyeti’nin aynı zamanda bir emanet de olduğunun altını çizerek “Atalarımızın bıraktığı bu mirası, yeni gelecek kuşaklara aktarmalıyız” dedi.

Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini belgeleriyle gün gün anlattığı Nutuk’un önemine dikkat çeken Gülperi Odabaş, “Kurtuluş mücadelesinde yaşananları gün gün belgeleriyle ortaya koymuş Atamızın Nutuk’u Cumhuriyeti anlamak, demokrasiyi anlamak için son derece önemlidir. Yakın coğrafyamızda yaşananları tecrübe ederken, bu ortamdan sorunsuz çıkabilmenin yolu Cumhuriyet değerlerimize sahip çıkmaktan geçiyor. Atatürk vizyoner bakışıyla olacakları önceden öngörüyor. Dolasıyla Nutuk’u bir başucu kitabı yaparak gelecek yüzyıla çocuklarımızı ve gençlerimizi hazırlıyor olma sorumluluğumuz var” diye konuştu.  

Gülperi Odabaş, tüm San Deco çalışanlarına ve ailelerine Nutuk hediye etti.

Kutlamalar kapsamında bando eşliğinde cumhuriyet şarkılarına eşlik eden San Deco ekipleri, coşku ve sevinçle çok özel bir gün geçirdi. Etkinlikler kapsamında Cumhuriyetin 100. yılının anısına geleceğe mesajlarını yazarak toprağa gömen San Deco ekipleri, cumhuriyeti geleceğe taşıma kararlılıklarını vurgulayarak, cumhuriyet ışığının yarınları da aydınlatması temennisinde bulundular.