Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED), “Can Yelekleri Koltukların Altında Değildir” sloganı ile 11-15 Ekim tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleştirilecek. 10’uncu yılına giren BİFED için seçilen filmler, Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışacak. Bu yıl deprem bölgesinden sanatçı ve öğrencileri de ağırlayacak olan festival, çevre hakları ile iklim aktivistlerinin hikâyelerini gündeme taşıyacak.

2013’te “The Corporation” (Şirket) filmi ile başlayan BIFED, 10’uncu yılında, ilkinden yirmi yıl sonra yapılan “Corporation 2” ile açılacak ve filmin Kanadalı yönetmeni Jennifer Abbott Bozcaada’da farklı coğrafyalardan gelen birçok jüri üyesiyle birlikte BIFED 2023 jürisinde yer alacak.

BIFED yönetimi “Can Yelekleri Koltukların Altında Değildir” sloganının, yaşanan felaketlerden kimsenin kolaylıkla kurtulma ihtimali olmamasına ve canlıların nefes aldığı alanların rant uğruna satılması karşısında dünyayı kurtarma çabasına vurgu yapmak için seçildiğini belirtiyor.  

Türkiye’de ekoloji konusunda bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve bu çalışmaları ödüllendirmek amacıyla gerçekleştirilen festivalde film, okuma ve yürüyüş atölyeleri, emek ve ekoloji konularında panel ve söyleşiler de düzenlenecek.

Belgesel filmlerin yarışacağı festivalde sanatçı Fethi Kayaalp adına verilen Büyük Ödül’ün yanı sıra adanın çok kültürlüğünü temsil eden isimlerden Madam Melpo adına da ödül verilecek.