Milli Mücadele’nin başladığı Bandırma Vapuru’ndan Meclis’in açılışına, Büyük Taarruz’dan Cumhuriyet’in kuruluşuna uzanan Cumhuriyet hikâyesini fantastik ögelerle anlatan ‘1923’ müzikali, Cumhuriyet’in 100.yılında izleyiciyle buluştu.  

Başrollerinde Kerem Alışık, Özge Özder ve Ece Dizdar’ın yer aldığı ve arkasındaki 200 kişiden oluşan bir ekip çalışmasıyla sahneye taşınan“1923”,  göz alıcı dekor ve multimedya tasarımıyla sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Milli Mücadele ve Cumhuriyet’in kuruluş hikâyesini eşsiz bir performans ve büyüleyici bir sahne tasarımıyla yeni kuşaklara aktaran tek perdelik müzikal, sanatseverleri görkemli ve fantastik bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

1923 müzikalindeki Gazeteci Feride, Tahtakaşık Meliha, Er Reşat gibi kurgusal karakterlerle, cumhuriyete uzanan yolda mücadele veren nice isimsiz kahraman hayat buluyor.

Barış Erdoğan ile İlker Arslan’ın sinema filmi senaryosundan esinlenerek uyarlanarak, Mert Dilek, Mehmet Ergen ve Yekta Kopan tarafından yazılan müzikal, Türkiye tiyatro tarihinin en büyük ve en kapsamlı yerli müzikal projelerinden biri olma özelliği taşıyor.