Dekorasyonda Bu Senenin Yıldızı Geometri

Yeni bir yıla merhaba dediğimiz şu günlerde, moda ve estetiğin hakim olduğu hemen her alanda yeni sezon kreasyonları görücüye çıkıyor. Bütün bir yıl boyunca ve genel anlamda bir kaç yıllık dönemde etkisini gösterecek trendleri ve yenilikleri kataloglarda görmeye başladık. Dekorasyon modası da geçtiğimiz yılın son aylarından itibaren bu arayışlardan nasibini aldı elbette.

Mekansal tasarımda yeni anlayışlar, multikültürel olarak nitelendirebileceğimiz sosyalleşme deneyimleri sonucunda çok daha esnek ve karmaşık tarzlara yönelmiş durumdaydı bir süredir. Farklı üsluplarından sentezinden oluşan bir karmaşanın estetiği bu bahsettiğimiz.

Elbette bu akım henüz miadını doldurmadı ve restaurant ile cafelerden sonra ev ve ofislerimize de giriş yaptı. Bir süredir eski ile yeniyi aynı mekanda buluşturma gayretimiz hayal gücümüzü beslemeye devam ediyor. Ama 2019 da eğer istersek bu trende biraz ara verebilir ve yaşam alanlarımızın konseptini modern çizgilerle yeniden yorumlayabiliriz. Kısacası 2019 yılından itibaren geometrinin dönüşüne hazır olun.

Hem yalın, net ve keskin hatlarıyla minimalizme göz kırpan, hem de fütüristtik etkisiyle loft dekorasyon etkisine katkıda bulunan formlar. Sadece temel geometrik şekillerin sıradanlığından bahsetmiyoruz bu yılın modasında, eğik ya da iç içe geçmiş çizgiler, belki de formu biraz bozulmuş daireler. Geometrinin kendi varlığı başlı başına bir mekana hareket katmak için yeterli.

Duvarlar da her zamanki gibi bu akımdan nasibini alacak gibi görünüyor. Bir süredir klasikleşmiş düz renk duvar boyalarının yerine dekoratif sıvaların ve duvar kağıdı etkisini zahmetsizce hissettiren özel dokulu boyaların heyecanını yaşıyoruz. Efekt aparatları, rulo ve süngerlerle de duvarlarımızı dilediğimiz gibi kişiselleştiriyor, farklılığın tadını çıkartıyoruz. Bu senenin en gözde trendini de San Deco boyalarıyla duvarlara taşımak çok keyifli olacak gibi görünüyor.

Seçeceğiniz formda geometrik şekil verme aparatları ya da hazır stensillerle, hatta belki de maskeleme bantları ile kendi oluşturacağınız şablonlar sayesinde, düzgün veya dağınık, belki de iç içe geçmiş formları duvarlarınıza yansıtırken, geniş kartelasıyla San Deco’nun renk dünyasında kaybolmaya hazır olun.

Yaratıcılığınızı duvarlarınızda ortaya koyarken, evinizde minimalist tarza uygun mobilyalar ve yine geometrinin hakim olduğu koltuk örtüleri ve kırlentleri öneriyoruz. Ofislerinizde ise sade mobilyalar ve çalışma masalarıyla ferahlığın ön planda olduğu mekanlar yaratırken, alan olarak geniş bir duvarı odak noktası olarak konumlandıracak şekilde geometrik formlarla canlandırabilir, çalışma ortamına dinamizm, yaratıcılık ve motivasyon katabilirsiniz.

2019 yılının en renkli ve eğlenceli trendlerinden biri olan geometrik formların kullanımı, zamansız ve dinamik doğasıyla kısa sürede sıkılacağınız bir akım olmayacaktır.