Dekorasyonun Zamansız Trendi : Metalik Etki

Zamansız olduğu kadar  iddialı ve hemen hemen kimsenin hayır diyemeyeceği kadar farklı bir renk skalasının elemanlarıdır metalik boyalar. Elbette ki zamansız olmalarının nedenlerinden biri mobilya ve yapı malzemelerinin ana öğeleri olmasıyken, bir diğeri ham görüntüsü ve bazen de yılların verdiği yıpranmışlık sonucu kendini boyalı yüzeylerin arkasından gösteren o hoş hali… Şimdi ise, endüstriyel dekorasyon ve steam-punk akımlarının gündeme gelmesiyle yeniden hayatımıza giriyorlar. Ama bu defa çok daha geniş renk seçenekleri, efektleri ve uygulama alanları ile birlikte.

Metalik renkler ve metal aksesuarlar rustikten minimaliste, hemen her türlü mobilyayla hem kolaylıkla uyum sağlıyor hem de özel bir dokunuş katıyor. Çeşitli dönemlere ait dekoratif objelerin yanında elegan ve yalın döşemelik kumaşlarla bir araya geldiğinde ise lüks bir havaya bürünüyor. Tek  bir metalik duvar boyası ile ne denli farklılık yaratılabileceğini görmek ise oldukça şaşırtıcı.

Şu sıralar metalik renk skalasında altın, gümüş ve bakır gibi klasiklerle beraber rose-gold, farklı yansımalı doreler ve antik bakırlar göze çarpıyor. Özellikle gümüş duvar boyaları mekana modern ve biraz da futuristik bir hava kazandırıyor. Mobilya ayakları ve kulpların yanı sıra, lambader ve aplikler gibi aydınlatma elemanlarında da kullanımı dikkat çeken metalik renkler, ışık oyunlarıyla farklı derinlik ve efektler de kazanıyor.

Metalik Boyaları Nerede ve Ne Şekilde Kullanabilirsiniz?

Hazır satın alabileceğiniz dekoratif ürünler ve mobilyaların yanı sıra, evinizdeki çeşitli yüzeylerde kullanmanız için satışa sunulan hobi ürünleri piyasada mevcut. Genel olarak akrilik emülsiyon esaslı olarak piyasaya sürülen metalik boyaların temel özelliği yüksek örtücülüğe sahip olmaları ve akrilik boyaların su bazlı olarak üretilip, kuruma süresi boyunca ıslak bezle silinerek hataları telafi etmek adına geri dönüşünün kolay olması.

Dilerseniz ailenizden yadigâr kalan fakat evinizin/iş yerinizin genel konseptine uymadığını düşündüğünüz mobilyalara bu boyalarla metalik dokunuşlarda bulunabilir, ufak bütçeler ile büyük etkiler yaratabilirsiniz. Dekorasyonda retro bir hava yakalamak için hobi boyaları büyük imkânlar sunuyor. Ne de olsa son yıllarda farklı üslupların bir arada kullanıldığı eklektik dekorasyon tarzı çok revaçta ve oldukça da eğlenceli.

Peki ya daha genel bir mekansal hava ve derinlik etkisi yaratmak istersek? İşte bu noktada akla ilk gelen geniş yüzeyler, duvarlar. Üst üste kullanılabilen duvar boyaları, efekt rulo, fırça ve süngerleri, hatta hobi dükkanlarından satın alabileceğiniz stensiller ile içinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarırken, yaşam alanınızda özgünlüğü yakalamanız mümkün.

San Deco’nun dekoratif boya çeşitlerinden Metalium Effect serisinin sunduğu üç farklı renk ve doku alternatifleriyle, isterseniz bütün bir odayı metalik yansımaların etkisiyle kaplar, isterseniz tek bir duvarda vurucu ve sıra dışı bir görünüm yakalarsınız. Diğer San Deco boyaları ile duvarınızda zemin hazırlayıp beğendiğiniz geometrik şekillerle ya da doğaçlama efekt dokunuşlarla benzersiz ve tamamen size özgü “kendin yap” projelerinizi hayata geçirebilirsiniz.

Metalium Effect serisi boyalar, su esaslı özel reçinesi ile yüzeye tutunması mükemmel ve içeriğindeki mikronize saf metal tozları sayesinde gerçekçi, doğal ve antik görüntünün verdiği derinlik ile çok estetik.

Mevcut mobilyalarınızda değişiklik yapmadan, sadece metalik duvar boyası ile yaratabileceğimiz farklılık fikri oldukça heyecan verici. İnsan sağlığına zarar vermeyen ve çevre dostu ürünler ile gönül rahatlığıyla evlere, ofislere ve mağazaların ürün teşhir duvarlarına sanatsal bir dokunuş yapmak için birkaç ipucu ve biraz teknik bilgi yeterli.

Siz de bu yarı-futuristik, hatta duruma göre antik etkiler yaratılabilen akıma uzak kalmak istemiyorsanız, mekânlarınızda ufak dokunuşlara yer açmalısınız.