Dekoratif Boya Gruplarının Gizemli Segmenti Efekt Boyalar

Dekoratif Boya Gruplarının Gizemli Segmenti Efekt Boyalar
Geçmişten Günümüze Boya
Geçmişe baktığımızda boyanın ilk ortaya çıkışının çok uzağa, hatta tarih öncesine dayandığını görebiliriz. Tarih öncesi dönemde bitki veya mineral maddeler kullanılarak boyalar oluşturulmaktaydı. Bu durum çağlar boyunca sürdürüldü. 20. yüzyılın başlarına kadar sanatkârlıktan ibaret olan boya üretimi, sanayileşme ve kimya alanında gerçekleşen buluşlar sayesinde bir zanaat haline geldi ve bugün geniş hacimli bir sektör halini aldı.


Efekt Boya Grubuna Genel Bakış
Efekt boyalar, dekoratif boyanın gelişim ve değişiminden beslenen gizemli bir grup olarak betimlenebilir. Boya sektörünün dekoratif boya grubuna, iç ve dış cephe boyalarının yanında efekt boyalar da dâhildir. Efekt boyalar içerdikleri özel hammaddelere göre birçok gruba ayrılmaktadır ve her grubun özellikleri farklıdır. Efekt boyalar uygulama sanatı ve boyanın içerisindeki farklı bileşenler sayesinde ortamlara renk, dolgu, hacim katar ve duvarları desenler. Sürekli gelişmekte olan efekt boyalar grubu doku, desen ve renk seçeneklerinde nihai kullanıcıya çok geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Mermer desenli, doğal taş görünümü veren bir boya hayal edin veya baktığınız açıya göre farklı bir renk yansıtan bir boya… Efekt grubu iç mekânları kişiselleştirmek ve özelleştirmek adına en modernleştirilmiş yöntemlerden bir tanesidir. Deka Boya 50 yıllık geçmişine dayanarak efekt boyalar sektöründe lokomotif olmayı başarmıştır.


Daha İyi, Daha Pratik
Antik çağlarda temelleri atılan efekt boyalar, “düz” dekoratif boyalarda olduğu gibi 20. yüzyılda yeni hammadde buluşlarıyla ve doğal hammaddelerin sentetikleştirilip seri üretime geçişiyle birlikte zenginleşmiştir. Bu kadar geniş bir yelpaze sunabilmenin temelinde Ar-Ge’nin çalışmalarının yanı sıra yenilikçi olarak nitelendirebileceğimiz hammadde türlerinin kullanımının da etkisi vardır. Geçmişten bu yana sanat olarak adlandırılan bu grup, günümüzün kullanım şartlarına uygun basit uygulama yöntemleriyle de geliştirilmektedir.

Her uygulamacının sanatkâr olmasına artık gerek yok ve kullanıcılar zevklerine uygun boyaları kendileri bile uygulayabilirler! Dekoratif boyalarda olduğu gibi efekt boyalarda da rulo, fırça veya mala ile kolay bir şekilde uygulanabilecek ürünler tasarlanmaktadır ve Deka Boya’nın tüm ürünlerinin uygulama videolarına internet üzerinden ulaşılabilir. Nihai tüketici gibi inşaat sektörüne de uygulama kolaylıkları sunulmaktadır. San Deco markası altında bulunan birçok efekt boyayı, sprey tabanca kullanarak uygulayabilir ve zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.


İhtiyaçlara Cevap Vermek
Her sanayide olduğu gibi efekt boya sektörü de güncel piyasa şartlarıyla yarışmaktadır ve elbette tüketim ürünlerinde bulunan kısıtlamalara tabidir. Yenilikçi ve güncel trendlere uyum sağlamak, efekt boya sektöründe ilk hedeftir. Teknolojilerin gelişmesiyle efekt grubu da fonksiyonel dekorasyon amaçlı ürünler icat etmiştir. Yıkanabilir, hidrofobik, ısı yalıtım sağlayan ve uzun ömürlü özeliklere sahip desenli boyalar, tasarımı ve teknolojiyi kullanıcılar için birleştiriyor. Efekt segmentinde bulunan boyaların çoğunluğu su bazlıdır ve solvent içermez, dolayısıyla kullanılan alanlarda bulunan kişilerin sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi bulunmaz. Tüm boyalarda olduğu gibi VOC (Uçucu Organik Bileşenler) değerleri kontrol edilmektedir ve bu değerlerin Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde belirtilen seviyelerin altında tutulması gerekmektedir.

Günümüzde endüstriyel konular, her zaman ön plandadır. Üretim kapasiteleri, kalite, maliyetler, lojistik zinciri… Tüm bu etkenler müşteri memnuniyeti sağlamak içindir. Efekt grubun çeşitliliği, distribütör ve bayilerin ana sorunu olarak bilinen stok maliyetlerini ve tedarik zincirinin iyileştirme faaliyetlerini akıllara getirmektedir. Deka Boya (San Deco) bu konuda partnerlerine destek çıkmak adına ürünlerini baz olarak çalışıp renk makinesinde renklendirme olanağı sağlamaktadır. Bu çözüm sayesinde ürünlerin her rengini stoklamanıza gerek kalmaz. Uygulama kolaylığı ile bilinen efekt katlar sayesinde mevcut iç cephe boyanızı değiştirmeden sadece bir rulo kullanarak duvarınıza renk zenginliği, dolgu ve yenilik katacak bu ürünlerle ortamlarınızı güncelleyebilirsiniz.


Efekt Boyanın Hedef Kitleleri
Piyasanın hareketlerini takip edip hem genel inşaat sektörüne hitap etmek hem de perakende satış sektöründeki kullanıcıya hitap etmek gerekiyor. Müşteri kitlesi ve uygulama alanları incelendiğinde yaş, cinsiyet ve sosyal standardı bulunmayan bir kitle söz konusudur. Uygulama alanları ise iç mekânlarda sınır tanımamaktadır ve her türlü yüzeylere uygun efekt boyalar bulunabilir. Her ülkenin kültürü ve zevk konsepti farklıdır, dolayısıyla dünya çapında moda, gıda, doğa ve yaşam renklerinden ve biçimlerinden esinlenerek Deka Boya (San Deco) yeni ürünler keşfetmektedir. Dekorasyon sektörü son yıllarda ivme kazanmıştır ve bununla birlikte efekt boyalar yurt içi pazarda tanınmaya başlanmıştır. Çok kısa zamanda mimarların, müteahhitlerin ve ailelerin gözdesi olmayı başarmıştır.


Efekt Boyaların Geleceği
Ar-Ge çalışmalarının hız kesmeden devam ettiği ve her gün yeni keşiflerin yapıldığı bir dönemde bulunuyoruz. Efekt grubu sadece boya sektörünü besleyen buluşlarla kalmayıp kozmetik, tekstil, vb. gibi alanlarda gerçekleşen yeniliklerden esinlenip yeni ürünler tasarlamaya devam etmektedir. Yeni teknolojilerin, üretim süreçlerinin ve uygulama aparatların büyük önem taşıdığı bir segmentten söz ediyoruz. Olması gerektiği gibi, tüketicilerin ve üreticilerin sağlığa ve çevreye zararlı maddeler kullanmama hassasiyetinin yükseldiği bir çağda doğal kaynaklı hammaddelerden ürün elde etme yollarının arandığını ve bio ürünlerin piyasalarda lanse edilmeye başlandığını görebiliriz. Bu çalışmalar devam edecektir ve zamanla daha da derinleşecektir. Deka Boya (San Deco) olarak sektöre tecrübemizden yararlanarak ve uluslararası ekibimizden güç alarak yıllardır sizlere efekt boyaların en iyisini sunuyoruz ve kalite politikamız doğrultusunda hizmeti her zaman ön planda tutuyoruz. Deka Boya (San Deco) hayatınıza renk katmaya devam edecektir.