Efekt boya nedir, efekt boya nasıl uygulanır, boya uygulanırken kullanılan efekt boya aparatları nelerdir ve efekt boya temizliği nasıl yapılır gibi efekt boya ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu içerikte bulabilirsiniz.

Efekt Boya Nedir?

Duvarlarda dekoratif doku ve desen oluşturmamıza yardımcı olan boyalara efekt boya denmektedir. Efekt boya, oldukça geniş bir ürün grubunu kapsamaktadır. Metalik boya, simli boya, sedef boya gibi boyalar aslında birer efekt boyadır. Efekt boya, günümüzde İtalyan boya veya mermer boya olarak da sıklıkça anılmaktadır. İç mekan dekorasyonunuz için araştırma yaparken karşılaştığınız bu terimler sizi yanıltmasın. Bu sektörde çalışmayan veya daha önce boya araştırması yapmayan kişiler için duvar boyalarını araştırmak ilk bakışta göz korkutabilir. İnsan, daha önce görmediği boya türlerini gördüğünde seçim yapmak oldukça zorlayıcıdır. Ancak efekt boyaları gördükten ve varlıklarından haberdar olduktan sonra, başka bir boya seçmek istemeyeceksiniz.

Sandeco Efekt Boya Özellikleri Nelerdir ve Neden Tercih Edilmelidir?

Sandeco efekt boyalarının çok tercih edilmesine sebep olan özellikleri şunlardır:

● Tüm Sandeco ürünleri gibi, Sandeco efekt boyaları da güvenle kullanılabilir,

● Uygulandığı yüzeye dekoratif görüntü verirken tüm ortamın havasını değiştiren bir atmosfer yaratır,

● Efekt boya kullanıldığı mekanda estetik bir görünüm oluşturur,

● Tercih edilen efekt boya, uygulandığı iç veya dış mekanın ambiyansında hızla güzel bir değişiklik yaratır,

● Hayallerinizi yansıtan kişiselleştirilmiş duvarlar ile prestijli alanlara kavuşabilirsiniz.

● Çevre dostudur, sağlığa zarar vermez,

● İç hava kalitesine etkisi bakımından en iyi sınıftadır,

● A+ sertifikasına sahip olması ISO 16000 İç hava Kalitesi Standardı ile tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olduğunu göstermektedir,

● A+ sertifikasına sahip ürünler neredeyse hiç tehlikeli uçucu bileşen içermez, bu da düşük emisyonun ve sağlıklı havanın göstergesi sayılmaktadır.

Efekt Boya Nasıl Uygulanır?

Efekt boyaları çok beğendiğiniz ve siz de iç mekan dekorasyonunda bu boyayı tercih etmeye karar verdiniz. Peki, efekt boya nasıl uygulanır?

Efekt boyanın uygulanma yöntemi seçtiğiniz efekt boya modellerine göre değişebilmektedir. Aynı zamanda sizin o boyayı nasıl kullanmak istediğiniz de boyanın uygulanma şeklini etkileyen bir diğer faktördür. Ancak kesin olan şey şudur ki efekt boyaların uygulanması dikkat ve özen gerektirir, daha önce efekt boya tecrübesi olan bir usta ile çalışılması kolaylık sağlar. Seçtiğiniz efekt boya nasıl uygulanır konusunda sizi hiç düşündürmeyecek ve gözünüzü arkada bırakmayacak Sandeco master ustaları ile çalışabilirsiniz. Siz kendiniz efekt boya uygulamak isterseniz de Sandeco DIY boyaları tercih edebilirsiniz. Bu efekt boyalar uygulanması diğer efekt boyalara göre daha kolay ürünlerdir ve yanınızda bir usta olmadan da uygulanabilmektedir.

Efekt boyaya başlamadan önce duvarların nemsiz, tozsuz ve temiz olduğundan emin olunmalı. Eğer duvar yeterince temiz değilse, eski boya çok kötü durumdaysa öncelikle astar yapılabilir. Duvarda yine çatlaklar, delikler varsa macun yardımıyla kapatılmalı ve boya döküntüleri varsa zımparalanmalıdır.

Duvarın temiz ve hazır olduğuna emin olunduktan sonra efekt boya uygulamasına başlanabilir. Efekt boya modellerine ve sizin o efekt boyayı nasıl kullanmak istediğinize göre uygulama işlemi ve kullanacağınız efekt boya aparatları farklılık gösterebilir.

En kapsamlı bilgiye ürünün kendi uygulama talimatlarından erişebilirsiniz. Bizim bu içerikte önerebileceğimiz birkaç farklı yöntem var ancak yine ürün içeriğine bağlı olarak uygunluğu değişebilir.

Aynı renk veya farklı bir renkteki efekt boyanın içine; efekt boya baskı tamponu, doku malası, sünger mala, efekt boya fırçası gibi bir aparat batırılabilir. Sonrasında ise kuru yüzeyin üzerine bu efekt boya aparatlarındaki boya çok bastırılmadan ve hızlı bir şekilde sürülebilir. Burada el pratikliği, duvara şekil verilirken düzeni ve homojenliği korumak oldukça önemlidir.

Simli boya gibi efekt boyaların ise dokusu kendiliğinden dekoratif bir görüntü yaratmaya hazırdır. Böyle efekt boyaları uygulanırken boya direkt duvara sürülebilir. Simli boyalarda sadece son katta bu boyanın kullanılması yeterli olacaktır.

Efekt boya nasıl yapılır ve yüzeyde nasıl görünür bunu deneyimlemek için önce küçük bir alanda çalışma yapılmalıdır. Karar vermek için boyanın kuruması beklenmelidir. Memnun kalınırsa duvarın tamamına dikkatlice uygulanabilir.

Efekt Boya Aparatları Nelerdir?

Dekoratif boya, diğer isimleriyle efekt boya, İtalyan boya duvarlarınızı zengin göstermeyi amaçlar. Çok farklı boya çeşidiyle ve boya uygulama tekniğiyle efekt boya uygulayabilirsiniz.

Boya yaparken kullanacağınız birkaç efekt boya aparatı örneği olarak şunlar verilebilir:

 Efekt boya baskı tamponu

● Doku malası

● Şekillendirme uygulama aleti

 Tırtıklı spatula

● Ortasıkı sünger mala

● Efekt spatula

 Özel efekt fırçası

● Özel çift başlı efekt fırçası

● Dekoratif rulo crocodile

● Dekoratif rulo viper

● Dekoratif rulo snake

● Dekoratif rulo granite

Efekt Boya Nasıl Temizlenir?

Efekt boya dediğimiz boya türü çok farklı ürünleri kapsamaktadır. Efekt boya nasıl temizlenir sorusunun cevabı da kullanılan ürüne bağlıdır. Kimi boyalar nemli bir bez ile temizlenebilir ancak bu bazı dekoratif boyaların efektinin azalmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple en doğru yöntem, kullandığınız efekt boyanın kendi temizleme yöntemidir. Ancak içiniz hiç rahat etmiyorsa, hafif nemli bir bez ile duvarın fazla bastırılmadan silinmesi hemen hemen tüm efekt boyaların temizliğinde kullanılabilecek bir yöntemdir. Yine de tavsiyemiz, ilk önce küçük ve çok görülmeyen bir alanda deneme yapılması sonra tüm duvara uygulanmasıdır.

————————————–

Efekt boyalarla ilgili merak ettiğiniz bir şey kaldıysa bize iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Uzman kadromuzla size yardımcı olmaktan ve sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarız.