İlham Veren İtalyan Boya Uygulamaları

İlham Veren İtalyan Boya Uygulamaları

İtalyan boya, diğer adıyla efekt boya veya dekoratif boya nedir, İtalyan boya nasıl uygulanır gibi sorularınıza da cevap verebilecek olan İtalyan boya rehberi gibi bir içerik hazırladık. İçerikte, 2021 ev dekorasyonu için ilham veren İtalyan boya uygulamalarına örnekler de vereceğiz.

İtalyan Boya Nedir?

İtalyan boya; dekoratif boya ve efekt boya ile hemen hemen aynı ürün grubunu kapsamaktadır. Venedik kökenli olan İtalyan boyalar, özellikle iç mekanlarda tercih edilen, uygulandığı yüzeye dekoratif bir görünüm katan modern bir boya türüdür. Peru’daki İnka mezarlarında farklı boyanmış ve dekoratif bir şekilde süslenmiş eşyalar bulunmuştur. Mısır’da mumyaların boyalı şeritlerle sarıldığı ve dekoratif görünüm verildiği görülmüştür. Bu da insanların tarihin en başından beri süslemelere verdiği önemi göstermektedir. Yani renkler, boyalar binlerce yıllardır dekoratif amaçlarla kullanılmaktadır. Bu tarz dekoratif amaçlı boyaların İtalya’da üretim ve uygulamaları yaygınlaşmıştır. Bu sebeple efekt/dekoratif boyalar tüm dünyada İtalyan boya olarak bilinmektedir. İç yüzeyleri kaplayan İtalyan boya, duvara çeşitli efekt ve desenleri vermek için uygulanmaktadır. Metalik boya, simli boyasedef boya gibi tüm dekoratif boyalar, aynı zamanda İtalyan boyalardır. İtalyan boyalar yüzey üzerinde genellikle yoğun bir doku oluşturur. Kokusuzdur ve antibakteriyel özelliğe sahiptir, hava geçirgenliği sayesinde mantar ve küf oluşmasını engeller. Diğer boyalara kıyasla, İtalyan boyalar daha az kir ve toz tutar. Böylece daha az bakım ve temizlik gerektirir ve daha uzun ömürlüdür. İtalyan boyalar doğal malzemelerden üretilir ve su bazlıdır.

Sandeco İtalyan Boya Özellikleri Nelerdir ve Neden Tercih Edilmelidir?

Sandeco, Türkiye’nin ilk yerli efekt boya üreticisidir. Kimya sanayindeki faaliyetlerine 1965’te başlayan Sandeco, son tüketici beklentilerini dikkate alarak Ar-Ge ve üretimde dekoratif segmentte yer alan efekt boya yani İtalyan boya üzerine yoğunlaşmıştır. Sandeco efekt boyalarının hepsi birer İtalyan boyadır. Bu boyaların çok tercih edilmesine sebep olan özellikleri şunlardır:

  • Sandeco bilinen ve güvenilen bir markadır,
  • Size özgü eşsiz mekanlar yaratır,
  • Ürün çeşitliliği sayesinde size sınırsız seçenekler sunar,
  • Güçlü dağıtım ağı ve online kanallar ile hızlı ulaşım imkanı sağlar,
  • Çevre dostudur, insan veya hayvan sağlığına da zarar vermez,
  • Sandeco dekoratif boyalarının büyük bir kısmı A ve A+ sertifikalı ürünlerdir,
  • Kanserojen, mutajen ve üreme için toksik maddeleri neredeyse hiç içermez.

İtalyan Dekoratif Boya Nasıl Yapılır?

Çok modern ve şık görünen bu İtalyan dekoratif boya nasıl uygulanır? İtalyan boya dediğimiz boya türü tek tip bir boya değildir ve tek tip bir uygulama şekli yoktur. Venedik kökenli olan ve iç dekorasyon kaplaması amacıyla kullanılan İtalyan boyası dediğimiz efekt boyaları, çok farklı amaçlarla tercih edilebilir. Örneğin Sandeco Decopia ile duvarınızda yıldızlara bakıyor hissi yakalayabilir, Sandeco Effect Wind ile duvarınızda dalgaları izleyebilirsiniz. İtalyan boya nerede kullanılmalıdır diye düşünüyorsanız, cevabı hem iç hem dış mekanda kullanılabilecek İtalyan boyaların olmasıdır. Ev, ofis, hotel, restaurant, masaj odaları gibi iç mekanlarda sıkça tercih edilmektedir. İtalyan boyanın nasıl yapılacağı, kullanılacak boyaya ve kullanım amacına göre çeşitlilik göstermektedir. Tüm efekt boya uygulamalarından önce duvar temiz, kuru ve nemsiz olmalıdır. Duvar yeterince temiz değilse, düzgünleştirilmeli ve astar yapılmalıdır. Yüzeyde delikler varsa macunla kapatılmalı, pürüzler varsa zımparalanmalıdır. Duvarda toz olması duvara yapışma sorununa neden olur ve bu da ilerleyen dönemlerde boyanın kabarmasına sebep olur. Bu sebeple İtalyan boya duvara uygulanmadan önce duvarın tozsuz olduğundan emin olunmalıdır. Duvardaki tozlar silinmek istenirse ve nemli bir bezle temizlenirse, önce duvarın kuruması beklenmelidir. Uygulanacak İtalyan dekoratif boya, yüzeyin son kat boyası olmalıdır. Bazı boya çeşitlerinde gerekirse iki kat aynı boyadan uygulanabilir. Dekoratif boyalar, uygulandıkları yüzey üzerinde desen veya efekt yaratmayı hedeflemektedir. Bu dokuyu yaratmak için İtalyan boyalar; doku malasıboya baskı tamponu, efekt spatulası, efekt fırçası ve dekoratif rulo gibi özel tasarlanmış uygulama aletleri ile birlikte uygulanır. Bu uygulama aletlerini kullanırken ve duvara efekt verilirken; fırça hareketleri, hız ve el alışkanlığı çok önemlidir. Duvarın daha hızlı boyanması ve daha şık görünmesine yönelik eğitimli profesyonel ustalarla çalışmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz. Eğer Sandeco DIY ürünlerini tercih ederseniz, boyaları kolayca kendiniz de uygulayabilirsiniz.

2021 Ev Dekorasyonu İçin İtalyan Boya Örnekleri

İtalyan boya, özellikle son yıllarda iç ve dış mekanların modern dekorasyonu için sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Çocuk odalarında çocuğunuzun yaratıcılığını besleyecek efekt boyaları tercih edebilirsiniz. Çalışma odasında daha çok odaklanmanıza fayda sağlayacak İtalyan boyaları kullanabilirsiniz. Yatak odasında daha huzurlu bir uykuya dalmanızı sağlayacak ve uyku kalitenizi yükseltecek dekoratif boyalar uygulayabilirsiniz. Sandeco İtalyan boyalarındaki geniş renk kartelalarına ürünlerin sayfasından ulaşabilir, ev dekorasyonunda hangi odada hangi renk ve hangi boyayı kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Siz yine de evinize en çok huzuru ve şıklığı getirecek olan boyayı iç sesinizi dinleyerek seçin. Ancak Sandeco ailesi olarak, biz de 2021’de ev dekorasyonunda en çok tercih edilen boya uygulamalarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Marmorosso base- sandeco art bronze-atracto 1368.jpg
IMG_9587.jpg

İtalyan boyalarıyla ilgili merak ettiğiniz, ancak bu içerikte bulamadığınız bir sorunuz olursa veya Sandeco İtalyan boyalarıyla ilgili bir sorunuz varsa iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Uzman ekibimiz memnuniyetle sorularınızı cevaplayacaktır.