Kar Beyaz Bir Kış Yolculuğu: KARS

KARS

Kars taş evleri, geniş caddeleri, doyumsuz lezzetleri ve karların sonsuz beyazıyla taçlanmış bir masal yolculuğu vadeden Doğu’nun en güzel şehirlerinden biri. Farklı medeniyetlerin kültürel zenginlikleri, yaşam alışkanlıkları ve lezzetleriyle yüzyılların birikimini bugüne taşıyan kent, Ani Ören Yeri, Çıldır Gölü, Rusların hâkimiyetiyle kente egemen olan Baltık mimarisi; kaz yemekleri, balı, peyniri ve daha pek çok değeriyle ziyaretçilerini kar beyaz topraklarında ağırlıyor. Doğu Ekspresi turu ile her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Kars’ın tarihi değerleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. 

trenn

ANİ 

Türkiye-Ermenistan sınırında Kars merkeze 42 kilometre uzaklıkta bulunan ve M.Ö 5 bin yılına tarihlenen Ani, Kars’ın çok kültürlü yapısını yansıtan sembol ören yerlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve zamanında tarihi İpek Yolu’nun Anadolu’ya açılan ilk kapısı olarak ticaret merkezi özelliği de taşıyan yerleşim, Selçuklu’dan Osmanlı’ya uzanan onlarca uygarlığın izlerini barındırıyor.

78 hektar büyüklüğünde bir alan üzerine kurulmuş olan Ani ören yeri, 4,5 km. uzunluğundaki dış cephe surları, sur içerisindeki antik kentte bulunan cami, kilise, hamam, saray, kervansaray, köprü vb. yapılardan oluşmuş 21 adet tescilli taşınmaz ile birlikte, arkeolojik sit alanı özelliğiyle bölgenin en önemli yerleşim yeri. 

ani

ÇILDIR GÖLÜ

Türkiye’nin donan tek gölü olan Çıldır, gölde yürüme ve hatta kızağa binme keyfini yaşamak isteyenlerin gidebileceği tek coğrafya. En derin noktası 49 metre olan göldeki buz kalınlığı yaklaşık 1 metreye kadar ulaşabiliyor. Ayrıca, sert bölge ikliminin tarıma olanak vermemesinden ötürü balıkçılığa yönelen bölge halkıyla buzun altından balık tutmayı denemek, yine sadece Çıldır’da yapılabilecek etkinlikler arasında yer alıyor.  Havaların soğumasıyla hızla buz tutmaya başlayan Çıldır’da mart sonuna dek bu keyifli anları yaşamak mümkün.

çıldır

BALTIK MİMARİSİ

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında 40 yıl Rus işgalinde kalan kent, Rusların imar faaliyetleriyle kente egemen kıldığı Baltık mimarisinin eşsiz örneklerini barındırıyor. Birbirini kesen ızgara planlı geniş caddeler ile kesme bazalt taşından çoğunlukla tek ve iki katlı inşa edilmiş olan yapılar, bugün tescilli birer kültürel miras olarak geleceğe taşınıyor.

215839,cheltikovjpg

Sarıkamış Şehitler Anıtı, Katerina Köşkü, Kayak Merkezi, kiliseleri, kadim tarihi ve yaşam kültürüyle bir medeniyetler beşiği olan kentin lezzetleri de bu özel coğrafyanın izlerini taşıyor. Ünlü Kars kaşarı, gravyeri, çeçili; kaz yemeklerinin türlü çeşitlerini yapan kaz yemeği restoranları, Hangel mantısı ve daha pek çok yerel lezzet, bu kar beyaz kış yolculuğuna çıkanların unutamayacağı tatlar olarak hafızalarında yer ediyor.   

peynir_1