Kumlu Boya Nedir? Nasıl Yapılır?

Boya uygulamaları için araştırma yapan ve dekoratif boyaları inceleyen biri kumlu boyalarla karşılaşacaktır. “Kumlu boya nedir”, “kumlu boya uygulaması nasıl yapılır” gibi sorularınıza cevap vererek boya seçiminizde size objektif bir şekilde yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Kumlu Boya Nedir?

Kumlu boya, içerisinde çeşitli özelliklerde kum bulunan ve uygulandığı yüzeyde kumlu bir efekt yaratan dekoratif bir son kat boyasıdır. Genellikle iç cephe duvarlarda tercih edilmektedir. Ofis, cafe, restaurant ve evlerde sıklıkla karşılaşabileceğimiz kumlu efekt boya kullanıldığı ortama ferah ve modern bir hava katmaktadır. Dekoratif boyalar bir binanın tüm duvarlarına uygulanabileceği gibi, dikkat çekilmek istenen tek bir yüzeyde de tercih edilebilmektedir. Kumlu boya fiyatları da çok merak edilen bir başka konudur. Tüm boyalarda olduğu gibi kumlu efekt boya fiyatları da markadan markaya değişiklik gösterebilmektedir, ancak araştırma yaptığınızda rakamların birbirine yakın olduğunu görebilirsiniz. Hem kumlu efekt boya hem de diğer dekoratif boyalar için söyleyebileceğimiz şey, bu boyalar dayanıklılıkları sayesinde uzun yıllar kullanılabilmektedir. Haliyle küçük fiyat farklarına odaklanmak yerine kaliteye odaklanmak uzun vadede daha faydalı bir yatırım olacaktır.

Sandeco Kumlu Boya Hangi Boyalardır ve Neden Sandeco Tercih Edilmelidir

Türkiye’de “İtalyan boya” denince akla gelen ilk markalardan biri Sandeco’dur. Kalitesini ve güvenirliğini sorgulamaya gerek olmayan Sandeco markasının kumlu boya ürünü Sandeco Art/Art Velvet’tir. Sandeco Art/Art Velvet ürün özellikleri şu şekildedir:

● Kumlu efekti sayesinde sadece uygulandığı yüzey için değil, tüm mekan için şık ve dekoratif bir görüntü yaratmaktadır,

● Sandeco kumlu boya renk kartelasından erişilebileceği gibi, birçok renk seçeneği vardır,

● Ürün içeriğinde yer alan organik ve inorganik pigmenler sayesinde duvarda canlı, parlak ve grenli bir doku elde edilmesini sağlamaktadır,

● Kolay uygulanabilir bir kendin yap ürün olması sebebiyle profesyonellik gerektirmez ve herkes tarafından uygulanabilir,

● Yüksek geçirgenlik sebebiyle yüzeyin hava almasını sağlamaktadır, bu sayede küf ve mantar oluşumu engellenmektedir,

● Su bazlıdır; insan ve evcil hayvanlar için zararsızdır,

● Parfümlü yapısıyla kumlu boya uygulaması yapılan ortamın hoş kokmasını sağlamaktadır. Kumlu boya fiyatı ve ürün hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bize yazının sonunda bahsedeceğimiz seçeneklerle ulaşabilirsiniz.

Kumlu Boya Nasıl Yapılır?

Kumlu boya uygulaması nasıl yapılır en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Zor olduğu sanılsa da doğru boya ve fırça tercihiyle uygulaması oldukça kolaydır. Sandeco kumlu boyalar, kullanımı oldukça rahat olan kendin yap ürünleridir ve profesyonellik gerektirmediği için herkes tarafından rahatça uygulanabilmektedir.

Öncelikle boya yapılacak yüzeyin temizliğinden emin olmalıyız. Zeminde çatlak, kabarıklık veya delik olmaması tavsiye edilir ki uygulanacak boyanın ömrü uzasın. İhtiyaca göre macunla veya zımparayla düzeltme yapılabilir. Yüzeyde yağ, kir, toz olmadığına emin olduktan sonra astar boya uygulanabilir.

Astar boya kuruduktan sonra kumlu boya yapılmaya başlanabilir. Kumlu efekt boya, inceltme gerektirmez. Ürün kapağı açıldığında bir karıştırma spatulası yardımıyla homojen bir hale getirmek için birkaç dakika karıştırılmalıdır.

Sonra bir efekt boya fırçası yardımıyla boya tek kat olarak sürülebilir. Ürün yaşken efekt fırçası ile duvarda kolayca yatay, dikey veya dairesel hareketlerle kumlu efektler oluşturulabilir. Yaratılmak istenen efekte göre, sürülen kumlu boyanın üstünden efekt süngeri veya efekt malası ile geçilebilir.

Ayrıca uzman ekibimiz tarafından hazırlanmış olan “kumlu boya nasıl yapılır” videosunu da izleyebilir ve bu sayede daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kumlu boyaları daha detaylı inceleyebileceğiniz, fiyat karşılaştırmaları yapabileceğiniz  online dekoratif boya satış mağazamızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 3D secure ile güvenle alışveriş yapabilir ve hızlı kargolama hizmetimizle hemen boya yapmaya başlayabilirsiniz.