1800’lerden itibaren önce kağıt ardından uzun yıllar “kundura” fabrikası olarak hizmet veren Beykoz Kundura, kapatıldığı 1999 yılına dek hesaplı ve sağlam ayakkabı ihtiyacını karşılayan popüler bir tesis olarak varlığını sürdürdü. Takip eden yıllarda kültür sanat alanı kimliğiyle endüstriyel iç mekân restorasyonlarının en başarılı örneklerinden birine dönüşen Beykoz Kundura, 5 yıl önce Unesco Görsel İşitsel Miras Günü kapsamında ilk özel gösterimlerle kapılarını açtı. Kundura Sinema yeni yaşını, mekânın ruhuna uygun olarak restore klasik filmlerle kutluyor.

1800’lerden itibaren uzun yıllar deri ve ayakkabı üretim tesisi olarak hizmet veren Beykoz Kundura Fabrikası, Cumhuriyet’in ilk planlı sanayileşme evresinde Sümerbank’a devredildi. Hesaplı ve kaliteli ürünlerin efsaneleşen kuruluşu Sümerbank çatısı altında hizmet veren tesis 1999 yılında kapatıldı. 

Kazan dairesinden sinema salonuna

Yıllar sonra Beykoz Kundura’nın endüstriyel kültür mirası kimliğinden ilhamla Kundura Sinema tasarlandı. Kundura Sinema, Beykoz Kundura’nın kültür sanat kimliğinin kalbi niteliğindeki Kazan Dairesi’nin restorasyonuyla gösterim hayatına başladı. Rus Kazanı olarak adlandırılan mekândaki tarihi fırın deposu sinema salonuna, fırının olduğu yer ise fuaye ve yeme içme alanına dönüştürüldü.

5. yaşına özel hazırlanan “Kundura Sinema’nın Hafızası” programıyla sanatsevererle buluşan Beykoz Kundura Sinema, sinema tarihinden özel bir seçkiyi bir araya getirdi. Aralık’ta başlayan ve Şubat 2024’e dek devam edecek program kapsamında, 1940’lardan 2010’lara uzanan zengin ve renkli bir film seçkisi, restore kopyalarıyla izleyicilerle buluşuyor.

Program kapsamında şu filmler yer alıyor: Jules Dassin’in New York Esrarı (The Naked City, 1948), Jean Luc Godard’ın Alphaville (1965), Martin Scorsese’nin Taksi Şoförü (Taxi Driver, 1976), Jim Jarmusch’un Dünyada Bir Gece (Night on Earth, 1991), Frank Miller, Quentin Tarantino ve Robert Rodriguez’in birlikte yarattıkları Günah Şehri (Sin City, 2005), Ridley Scott’ın tüm zamanların en iyi bilimkurgu filmlerinden biri sayılan başyapıtı Bıçak Sırtı (Blade Runner, 1985), Denis Villeneuve’in ilk filmden 30 yıl sonrasını anlatan filmi Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (Blade Runner 2049, 2017) ile 1960 yapımı romantik komedi Apartman (The Apartment).

Yeni yıl programında 40’lar ve 50’lerden unutulmaz klasiklere yer veren Kundura Sinema’da, Michael Curtiz’in Casablanca (1942), Charles Vidor’un Gilda (1946), William Wyler’ın Roma Tatili (Roman Holiday, 1953), Leo McCarey’in Unutulmayan Aşk (An Affair to Remember, 1957) ve Billy Wilder’ın Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot, 1959) adlı filmleri sinemaseverlerle buluşacak.