Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye’yi Temsil Eden “Açık Yapıt” Public Award’ı Kazandı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen dünyanın en önemli sanat buluşmalarından Londra Tasarım Bienali 2023’de, Türkiye’yi sanatçı ve mimar Melek Zeynep Bulut’un performatif bir mekân tasarımı olan ve başkent Londra’daki ünlü sanat merkezi Somerset House’un avlusunda sergilenen “Açık Yapıt” adlı çalışması temsil etti. Bienalde “Açık Yapıt” projesi halk oylamasında birinci olarak Public Award’ı kazandı.

Akustik ve mimari danışmanlığını Celaleddin Çelik’in üstlendiği projede, inşaat mühendisi Mehmet Selim Ökten, Erdem Kazım Demirkıran, Emrah Bural ve Asude Nur Sancaktutan yer aldı. Bulut’un çalışması, 40’tan fazla sanatçının eserleri arasından halk oylamasıyla birinci seçilerek Public Award’ı aldı. Bulut’a ödülü, bienalin yapıldığı ünlü sanat merkezi Somerset House’da düzenlenen, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’ın eşi Sevcan Ertaş’ın da katıldığı törenle verildi.

Bulut, Londra Tasarım Bienali’nin dünyanın en önemli bienallerinden birisi olduğunu ifade ederek, “Bienalin çağrısında, dünyanın dört bir yanından tasarımcı ve sanatçılardan çeşitli farkındalık çalışmaları istendi. Biz de Türkiye’den bu çağrıya cevap vererek projemizi sunduk” diyor.

KAPI, GEÇİŞ VE EŞİK

Melek Zeynep Bulut, Açık Yapıt eserinin bir performatif mekân tasarımı olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Birçok disiplin kendi içerisinde bir arada ilerliyor. Açık Yapıt’ın insanlığın yeni bir bilinç eşiğinde olduğunu vurguladığımız, farkındalık yaratmaya çalıştığımız bir mesajı var” diyor.

Sanatçı eserin sesselliğini, akustik yüzeylerin ortam ve ziyaretçilerin katılmasıyla ortaya çıkan ‘kakafoni’ olarak tanımlıyor. Bulut’a göre eşik ve dönüşüm metaforlarıyla şekillenen performatif bir mekân ve teatral bir geçiş sergilemesi olan Açık Yapıt; güç, sınırları belirleme ve toplumsal hiyerarşinin temsili olan kavramların anlamları üzerine tartışmayı esas alıyor. Eserin temelleri ise kapı, geçiş ve eşik kavramları üzerine kurgulanmış.