Opera ve Bale Dolu Renkli Bir Yaz

Uluslararası festivallerle dünyaca ünlü opera ve bale eserleri seyirciyle buluşuyor. Haziran’da İstanbul’da başlayan festivalller dizisi, Efes Antik Tiyatro’da 7-21 Temmuz’da düzenlenecek 6. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali ile sürüyor.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen ve İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde Gala Konseri ile başlayan uluslararası festivaller, haziran boyunca İzmir, Ankara ve Antalya’da Saraydan Kız Kaçırma, La Traviata, Andrea Chenier ve Aida operası ile sürdü.  

Festivaller dizisinin temmuz ayı etkinlikleri Efes Antik Tiyatro’da 7-21 Temmuz’da düzenlenecek 6. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali ile devam ediyor. Festivalin açılışı,  İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından festivalde ilk defa sahneye konulacak Uyuyan Güzel balesi ile yapılacak. Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği Carmen 10 Temmuz’da, Carmina Burana 13 Temmuz’da seyirciyle buluşacak. Damdaki Kemancı müzikalinin Mersin Devlet Opera ve Balesince 16 Temmuz’da ilk kez sahneleneceği festival, 21 Temmuz’da İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulacak Lucia Di Lammermoor operasıyla son bulacak.

5-17 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nda ise Harem, Notre Dame’ın Kamburu, A Passage to Bollywood, Woman by Acroon Vivancos ve Don Kişot sahnelenecek.

  1. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali de zengin programıyla 4-21 Eylül tarihlerinde sanatseverlerle buluşacak. Aida, Tosca, Kuğu Gölü ile La Bayadère’nin sahneleceği festival Gala Konseri ile sona erecek.