Türkiye’nin kültürel değerlerini mimarlık, tarih, kültür ve sanat yoluyla aktarmak amacıyla düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri (KYF) farklı şehirlerdeki çeşitli etkinliklerle başladı. Dünyanın kapsamlı kültür sanat projelerinden biri olan festivaller, sanat, zanaat, gastronomi, gösteri ve eğlence temalarıyla farklı rota ve lokasyonlarda gerçekleştiriliyor.

Festivaller opera – baleden tiyatro, sinema ve konserlere, söyleşiden gastronomi buluşmalarına yerli ve yabancı çeşitli kültürlerden insanları kültür sanatın evrensel dilinde birleştirmeyi ve şehirlerin markalaşma yolculuğuna katkı sunmayı hedefliyor. Kapadokya, Sümela ile Palandöken’de başlayan festivaller, sonbahar sonuna dek 11 ilde devam edecek.

Türkiye Kültür Yolu çatı markası altında planlanan festivaller 2021 yılında İstanbul Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile başladı. 2022 yılında festival şehirlerine Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’nın eklenmesiyle 5 kentte düzenlenen buluşmalar, bu yıl 11 şehre yayıldı.

Tiyatro ve sinema, opera ve bale, konser, atölyeler, gastronomi buluşmaları, açık hava etkinlikleri, söyleşiler ve çocuk etkinlikleriyle kültür sanattan yerel ve ulusal kültüre ait etkinliklerin yer aldığı festivallerle şehirler birer uluslararası buluşma noktası haline getirilirken, kültür sanatın evrensel gücüne de vurgu yapılıyor.

Bu yıl Nevşehir Kapadokya Balon ve KYF, Erzurum Palandöken KYF, Trabzon Sümela KYF ile ağustosta başlayan festivaller Çanakkale Troya KYF, Gaziantep GastroAntep KYF Başkent KYF, Konya Mistik Müzik Festivali, İstanbul Beyoğlu KYF, Diyarbakır Sur KYF, İzmir Efes KYF ile devam ederek kasımda Antalya KYF ile bu yılki rotasını tamamlanacak.