Yılın Sergisi: Yaşasın Cumhuriyet!

Cumhuriyetin 100. yılına özel hazırlanan “Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları” başlıklı sergi, Türkiye İş Bankası Müzesi’nde ziyaretçilerle buluşuyor. İstanbul Eminönü’ndeki müzede açılan sergi, Atatürk’ün “Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferle taçlanmazsa sonuç kalıcı olamaz” sözünden ilham alarak, Cumhuriyet’in ilk yıllarında iktisadi ve sosyal hayattaki kalkınmayı mercek altına alınıyor.

Cumhuriyetin devraldığı ekonomik mirasla başlayan sergide, eğitim öğretim alanındaki devrimler, tarım yatırımları, tekstil yatırımları ile bütçe ve maliye politikalarının yol haritasının belirleyen pek çok uygulama, fikir ve yaklaşım ele alınıyor.

Yaşasın Cumhuriyet sergisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk 15 yılının ruhunu yansıtırken, Kurtuluş Savaşı’nın ardından siyasi bağımsızlığını kazanan bir ülkenin ekonomik olarak yeniden ayağa kalkışının ilk adımlarını gözler önüne seriyor.

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat Sözen, serginin banka için önemini şu sözlerle vurguluyor: ““Türkiye İş Bankası Cumhuriyet ile neredeyse yaşıt ve 2024’te 100 yaşına girecek olan bankamızın kuruluş fikrinin temelleri, 1923’te İzmir İktisat Kongresi’nde atıldı. Dolayısıyla bu yıl, esasen İş Bankası’nın da fikir olarak doğuşunun 100. yılı… Hem Cumhuriyetimizin hem Bankamızın ikinci yüzyılına adım attığı bir dönemde bu sergiyi sizlerle buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz.”

YILSONUNA KADAR AÇIK

İş Sanat’ın koordinasyonunda hazırlanan serginin küratörlüğünü 19. ve 20. yüzyıl Türkiye iktisadi ve sosyal tarihi, kurum ve girişimcilik tarihi konularında yaptığı çalışmalarla bilinen, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Murat Koraltürk, tasarımını ise Pattu Mimarlık üstlendi.

Başta Türkiye İş Bankası Müzesi arşivi olmak üzere çok sayıda kurumsal ve kişisel arşiv ile aile yadigârlarından ödünç verildiği 2 bini aşkın belge, fotoğraf, film ve objenin yer aldığı Yaşasın Cumhuriyet Sergisi, Türkiye İş Bankası Müzesi’nde 2023 yılı sonuna kadar pazartesi günleri hariç her gün ücretsiz ziyaret edilebiliyor.