Endüstriyel Duvarların Dönüşü

‘Moda kendini tekrar ediyor’. Bu cümle hepimiz için ne kadar tanıdık değil mi? Sadece hazır giyimde değil, dekorasyonda da zamanın ruhu, gündelik alışkanlıklarımızı takip ediyor.

Trendler geçmişin izini sürmeye, zaman zaman minimalist modern bir çizginin peşinde, bazen de belli dönemlerin yaşam alışkanlıklarından ilham almaya devam ediyor. Son 10 yılın en dikkat çekici modası ise işte bu yeni nesil endüstriyel dekorasyon tarzı ile geri dönen çabasız ve bohem mekanlar.

1940’ların Amerika’sında endüstriyel yapıların, mimarlıkta ölü alan olarak tanımlanan kısımlarını yaşam alanına çevirmeye yönelik bir akım ise loft daire kavramını oluşturdu. Ekonomik buhranın, sanat çevrelerini özellikle etkileyen yönü, esnek ve yaratıcı atölye-evlerin oluşumuna katkıda bulundu. Bu mekanların en dikkat çekici yanı ise, çıplak duvarlardı. Boyası dökülmüş duvarlar, ya da sadece kaba sıvası yapılmış kolon, kiriş gibi taşıyıcı elemanlar. Bu yalın ve doğal görüntü bir noktadan sonra mekanın ruhunu özetleyen en önemli dekoratif unsur olarak görüldü.

Son zamanlarda ise endüstriyel dekorasyon kafeler, mağazalar, ofisler, alışveriş merkezleri ve yeni nesil kahve dükkanlarında tercih edilmeye başlandı. Öyle ki bu doğal dokulu, yaşanmışlık hissi veren aykırı duvarlar evlerimize kadar girdiler. Bazen bütün ev boyunca tekrar eden brüt beton görünümüyle çabasızlığın dışa vurumu, ya da tek bir duvarda farklılaşmayı sağlayan efektli uygulanmış bir beton görünümlü sıvanın çarpıcılığı.

Gerek ticari işletmelerde, gerekse yaşam alanlarınızın Beton Deco ile boyanmış duvarları, açık raflı sergileme elemanları ya da dikey saksıları yerleştirerek adeta bir sergi tuvali gibi kullanabilir, istediğiniz dekoratif veya teşhir elemanlarına vurgu yapmanın en estetik yolunu kullanırsınız. Duvarların masif ahşap yüzeyler ve retro mobilyalarla yakalanan uyumu ise eklektik bir iç mekan tasarımı arayanlar için birebir. Duvar aplikleri ve yerden aydınlatma elemanları kullanarak elde edilecek ışık yansımaları ise beton görünümlü duvarlarınızda son derece ‘cool’ bir etki elde etmenizi sağlayacaktır.

Yaşam Alanlarına Endüstriyel Dokunuş

Beton Deco sadece iç mimaride ve dekorasyonda farklılık yaratmakla kalmıyor, mimarları cephe tasarımında da brüt beton paneller gibi zahmetli ve ağır elemanlardan kurtarıyor. Dayanımı yüksek, akrilik emülsiyon esaslı ve doğa dostu Beton Deco dış cephe sıva ürünleriyle cesur ve dikkat çekici bina cepheleri yaratmanın en kolay yolunu sunuyor.

Endüstriyel dekorasyon ve onun mimarlıkta gözle görülür yansımaları, bu akımın kısa süreli ve geçici bir trend değil, etkileri bir süre daha tasarım anlayışımıza yön verecek bir akım olacak gibi gözüküyor.

Görünen o ki, yeniden doğup modern tasarım dünyasına entegre oluşuna şahitlik ettiğimiz trendlerin, yaşam alanlarımıza kattığı estetiği çarpıcı ve göz alıcı etkisiyle duvarlarda görmeye devam edeceğiz.